Kúpa auta nie je lacná záležitosť. Najmä ak chcete kúpiť nejaký novší model s málo najazdenými kilometrami poprípade úplne nové vozidlo. Môžete si naň postupne šetriť. Avšak pokiaľ nepatríte medzi horných desať tisíc, bude vám to trvať dlho.

Druhou možnosťou je spotrebný úver. V tomto prípade však treba počítať s vyššími úrokmi, ktoré vám vo finále cenu auta predražia. Pokiaľ sa však rozhodnete pre túto cestu, odporúčame si poriadne porovnať dostupné spotrebné úvery.

Avšak existuje ešte jedna cesta. Je ňou práve operatívny leasing automobilov.

Povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie online

Čo je operatívny leasing automobilov?

Definícii operatívneho leasingu automobilov je viacero. Asi najjednoduchšia z nich je tá, že operatívny leasing je forma dlhodobého prenájmu vozidla. Ide teda o nájomný vzťah medzi užívateľom hnuteľnej veci (teda napríklad vami) a prenajímateľom (v tomto prípade leasingovou agentúrou).

Podstatný rozdiel oproti finančnému leasingu je fakt, že na konci splácania nemusíte automobil odkúpiť. Jednoducho ho vrátite leasingovej spoločnosti a vyberiete si iné. Tým sa dostávame k samotným (ne)výhodám tejto formy financovania nového auta.

Operatívny leasing a jeho klady a zápory

Začnime tou najpodstatnejšou výhodou. Počas doby platnosti operatívneho leasingu sa v prípade auta prakticky o nič nestaráte. Iba jazdíte a tankujete. Všetko ostatné sú starosti prenajímateľa. Výmena oleja? Pravidelná údržba? Povinné zmluvné poistenie? Na všetky tieto a ďalšie starosti môžete pokojne zabudnúť.

Zároveň v prípade operatívneho leasingu neplatíte žiadnu akontáciu. A nesmieme zabu

Povinné zmluvné poistenie

sk

Spočítať bez zadania ŠPZ

No pozrime sa aj na nevýhody. Súčasťou operatívnych leasingov bývajú aj rôzne limity. Často je nutné dodržať napríklad hranicu maximálne 100 tisíc najazdených kilometrov za 4 roky. V prípade prekročenia limitu sa potom platí poplatok za kilometre najazdené nad stanovený limit.

Spomínali sme, že auto financované cez operatívny leasing zároveň nebudete vlastniť. To sa dá považovať za výhodu, ale aj negatívum.

Prečítajte si tiež o ďalších možnostiach kúpy auta na splátky.

Na čo si dať pozor pri výbere operatívneho leasingu

Pri výbere operatívneho leasingu je nutné si dobre preštudovať podmienky a limity. Odporúčame oboznámiť sa najmä s jednotlivými časťami zmluvy, skontrolovať zľavy a informácie o zostatkovej hodnote vozidla. Taktiež sa zamerajte aj na všetky povolené opotrebenia a poškodenia s ktorými môžete auto vrátiť na konci splácania späť. 

V opačnom prípade môžete zostať po ukončení operatívneho leasingu auta nepríjemne prekvapený. Na základe zmluvy vám leasingová spoločnosť môže vyrúbiť rôzne penále za nedodržanie zmluvy. Vo finále sa vám tak celkové užívanie vozidla môže poriadne predražiť.

Pre koho je operatívny leasing auta výhodný

Operatívny leasing pre súkromné osoby zrejme nebude to pravé orechové. Treba totiž myslieť na už spomínaný fakt. Auto vám po skončení zmluvy nezostane. Preto je pre súkromné osoby výhodnejšie ísť cestou klasického leasingu na vozidlá.

Najvýhodnějšie povinné zmluvné poistenie? Jedine online!

Naopak pre firmy je operatívny leasing veľmi výhodný. Nejedna firma na Slovensku či vo svete využíva výhody tohto spôsobu financovania svojho vozového parku. Spoločnosť sa nemusí prakticky o nič starať a keď sú autá “ojazdené”, jednoducho si vyberú nové.

Vladimír Koppan

Autor

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.

Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Obľúbené dovolenkové destinácie, kde neplatí slovenské poistenie: Čo robiť pred cestou?

Obľúbené dovolenkové destinácie, kde neplatí slovenské poistenie: Čo robiť pred cestou?

Vedeli ste, že PZP a havarijné poistenie neplatí vo všetkých krajinách? Mnohí Slováci sa aj tento rok vyberú na dovolenku do štátov, v ktorých im slovenská poistka nebude platiť. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy zbystriť pozornosť a ako postupovať, aby ste sa vyhli zbytočným problémom.

PZP pre veterány a staré vozidlá: Všetko, čo potrebujete vedieť

PZP pre veterány a staré vozidlá: Všetko, čo potrebujete vedieť

Máte doma staršie auto, ktoré sa už dá považovať za veterán? Ak je registrované v evidencii ako historické alebo bežné vozidlo, musíte mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie. V akých prípadoch na ňom môžete ušetriť a ako si ho vybaviť čo najvýhodnejšie? Pripravili sme si pre vás pár praktických tipov.

Poistenie elektromobilu: Drahšie alebo výhodnejšie ako poistenie auta so spaľovacím motorom?

Poistenie elektromobilu: Drahšie alebo výhodnejšie ako poistenie auta so spaľovacím motorom?

Elektromobil prináša voči autu so spaľovacím motorom viacero ekonomických výhod. Ak ho nabíjate doma, viete ušetriť aj 50 % nákladov na jazdu. Okrem toho sa na vás nevzťahujú pravidelné servisné výdaje na výmenu oleja, sviečok a iných komponentov, ktoré v elektrickom vozidle jednoducho nenájdete. Ale ako je to s poistením? Musíte rátať s tým, že si zaň priplatíte alebo bude lacnejšie než v porovnateľnom aute s benzínovým či naftovým motorom? Aktuálne podmienky poisťovní vás možno prekvapia.

Porovnajte si povinné zmluvné poistenie online a výrazne ušetrite na cene poistenia

  • Garancia najnižšej ceny
  • 85 % zákazníkov ušetrí
  • Porovnanie cien za pár minút
  • Priemerná ročná úspora 50 €
Porovnať PZP