Získajte havarijné poistenie do pár minút

Naposledy s nami ušetril: Ján, Bratislava
Pán Ján ušetril 35 €.

Úspora až 40%
 • Allianz Slovenská poisťovňa - povinné zmluvné poistenie
 • AXA - povinné zmluvné poistenie
 • GENERALI - povinné zmluvné poistenie
 • genertel - povinné zmluvné poistenie
 • Groupama - povinné zmluvné poistenie
 • KOMUNÁLNA poisťovňa - povinné zmluvné poistenie
 • Kooperativa - povinné zmluvné poistenie
 • UNION - povinné zmluvné poistenie
 • UNIQA - povinné zmluvné poistenie
 • Wüstenrot - povinné zmluvné poistenie

Havarijné poistenie, známe aj pod názvom kasko, vám finančne pomôže pri škodách na vlastnom motorovom vozidle. Keďže nie je pre vodičov povinné, veľa motoristov ho podceňuje a spoliehajú sa iba na povinné zmluvné poistenie. To však nie je celkom rozumné. Dopravnú nehodu a škodu na vlastnom vozidle totiž môže spôsobiť každý. Z rovnakých dôvodov určite oceníte aj havarijné poistenie na motorku.

V princípe existujú dva typy škôd, na ktoré sa vzťahuje havarijné poistenie. Škody, ktoré si spôsobíte sami vlastným zavinením a tie, kde vinník nebol chytený alebo ho nemožno jednoznačne určiť (vandalizmus, krádež vozidla…). Táto forma poistenia je výhodná aj v prípade, keď vaše vozidlo zničí živelná udalosť.

Každý vodič by si mal preto zvážiť riziká, ktoré súvisia s užívaním jeho vozidla. Pokiaľ nemáte nasporenú dostatočnú finančnú rezervu na nečakané opravy väčšieho rozsahu, havaríjna poistka stojí rozhodne za zváženie. Poistné vás totiž vždy vyjde lacnejšie ako škoda, ktorá sa môže vyšplhať aj na rádovo tisícky eur.

Havarijné poistenie kryje

 • škody na vlastnom vozidle spôsobené pri dopravnej nehode,
 • škody na vlastnom vozidle spôsobené živlami (požiar, povodeň, krupobitie...),
 • zrážku so zvieraťom,
 • krádež celého vozidla alebo časti vozidla,
 • škody spôsobené vandalizmom,
 • úraz v dôsledku dopravnej nehody,
 • pád predmetu na vozidlo,
 • poškodenie čelného aj ostatných okien na vozidle,
 • krádež a poškodenie batožiny vo vozidle.

Havarijné poistenie nekryje

 • škody na cudzom vozidle,
 • škody na zdraví osôb (trvalé následky, usmrtenie),
 • škody spôsobené tretej strane (na ceste, zvodidlách, súkromnom pozemku, obecnom majetku…),
 • ekologickú haváriu.

Ako si vybaviť výhodné havarijné poistenie?

Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako si vybrať výhodné havarijné poistenie, je online porovnanie. Už nemusíte chodiť od poisťovne k poisťovni a dookola klásť tie isté otázky. V našom prehľadnom porovnaní havarijného poistenia vám v priebehu sekúnd nájdeme ponuky od viacerých poisťovní. Z nich už bude hračka vybrať si poistenie presne podľa vašich predstáv.

Ceny a podmienky poistenia nájdete v našom porovnaní vždy aktuálne. Stačí vám len vyplniť online formulár, kde okrem základných údajov ohľadom typu vozidla a jeho technických špecifikácií nájdete aj doplnkové informácie, ktoré vám cenu havarijného poistenia ešte upresnia. Napríklad, či ste niekedy v minulosti spôsobili dopravnú nehodu, alebo či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov.

Pri prezeraní jednotlivých ponúk poistenia je potrebné dávať pozor aj na výluky v poistnej zmluve. V prípade výluky vám totiž poisťovňa nemusí uhradiť poistné plnenie v plnej výške. Nahradí vám len ich časť.

Po výbere ponuky je už uzatvorenie havarijného poistenia iba otázkou pár klikov. Následne všetky dokumenty obdržíte e-mailom v elektronickej podobe. Zmluvu vám už potom stačí odsúhlasiť tým, že ju zaplatíte.

Čo má vplyv na výslednú cenu havarijného poistenia?

Presný postup výpočtu ceny havarijného poistenia závisí od danej poisťovne. Pamätajte ale na to, že najlacnejšia poistka nemusí nutne znamenať, že je aj najvýhodnejšia. V závislosti na type a veku vozidla či účelu používania je napríklad rozumné zvažovať aj rozsah asistenčných služieb. Samozrejme, čím bohatšia ponuka, tým bude poistka drahšia.

Vo všeobecnosti cena havarijného poistenia závisí na:

 • značke, type a parametroch vozidla,
 • kúpnej cene vozidla alebo aktuálnej hodnote vozidla,
 • veku vozidla,
 • výbave a prvkoch ochrany vozidla,
 • veku a bydlisku majiteľa vozidla,
 • bonusoch a malusoch.

Niektoré poisťovne zohľadňujú aj to, koľko kilometrov s vozidlom ročne najazdíte. Čím menej kilometrov, tým lacnejšie poistenie získate.

Havarijné poistenie je niekedy výhodné aj pre staršie vozidlá. V tomto prípade je ale zvlášť dôležitý výpočet havarijnej poistky, aby ste si zistili, či sa vám to ešte oplatí.

Pripoistenia k havarijnému poisteniu

Okrem základných poistných položiek havarijného poistenia si môžete pripoistiť aj ďalšie škodové udalosti. Veľmi populárne je napríklad navýšenie rozsahu a limitov základných asistenčných služieb či pripoistenie nadštandardnej výbavy.

Ďalšie obľúbené pripoistenia v rámci havarijného poistenia sú nasledovné:

 • poistenie úrazu posádky vozidla,
 • právna ochrana pri dopravnej nehode,
 • náhradné vozidlo počas opravy vlastného vozidla,
 • poistenie batožiny,
 • poškodenie hadíc alebo izolácie káblov vo vnútri vozidla spôsobené malými zvieratami (kuny, lasice…).

Najčastejšie otázky:

Kedy sa oplatí havarijné poistenie?

Havarijné poistenie sa oplatí najmä pre nové a drahšie vozidlá. Svoj význam má však aj pri starších vozidlách. Slovenské poisťovne totiž ponúkajú aj produkty havarijného poistenia, ktoré zohľadňujú vek vozidla.

Zvyčajne sa ale na ne viažu aj určité obmedzenia – napríklad preplatenie náhradných dielov do určitej výšky. Dôležité je preto si preveriť aj to, či vás náhodou ročné havarijné poistenie nebude stáť viac ako preplatenie škody poisťovňou. Rovnako si treba dať pozor aj na výšku spoluúčasti. Ak bude neprimerane vysoká k oprave vozidla, tak sa kasko oplatí menej.

Prečítajte si viac: Havarijné poistenie kalkulačka

Zaplatí mi poisťovňa celú škodu na vozidle?

Nie. Pri havarijnom poistení vám vždy vzniká spoluúčasť. Znamená to, že istú časť vzniknutej škody zaplatíte vy (napríklad 5 %) a ďalšiu časť poisťovňa. Pri havarijnom poistení si však môžete zvoliť výšku tejto spoluúčasti. V praxi to znamená, že čím menší podiel spoluúčasti si zvolíte, tým drahšie bude vaše poistné a naopak.

Viac sa o tom dočítate v našom článku: Likvidácia poistnej udalosti

Kedy mi začne platiť havarijné poistenie?

Havarijné poistenie vám začína platiť od dátumu, ktorý je uvedený na poistnej zmluve.

Kedy sa mi oplatí krátkodobé havarijné poistenie?

Napríklad v situácii, keď sa chystáte na niekoľko mesiacov do zahraničia a vaše auto ostane celú dobu v garáži. Krátkodobé havarijné poistenie oceníte aj v prípade, ak nemáte vlastné auto, ale používate napríklad vozidlo svojich rodičov. V neposlednom rade sa vám zíde aj vtedy, ak cestujete do zahraničia na dovolenku autom.

Na akú dlhú dobu sa uzatvára havarijné poistenie?

Havarijné poistenie sa bežne uzatvára na dobu neurčitú s ročným poistným obdobím. Je tu však možnosť uzatvoriť si aj sezónne havarijné poistenie.

Kedy mi poisťovňa nepreplatí škodu?

Ak spôsobíte dopravnú nehodu v dôsledku jazdy pod vplyvom alkoholu alebo návykových látok, celé poistenie sa ruší. Výluky v havarijnom poistení sú aj v prípade úmyselného poškodenia vozidla, použitia vozidla na páchanie trestnej činnosti a keď sú škody na vozidle spôsobené nesprávnym používaním a jazdou. Rovnako aj v prípade, ak sa vozidlo poškodí počas teroristického útoku, pri štrajku či pri násilných nepokojoch.

Platí havarijné poistenie aj v zahraničí?

Samozrejme. V zahraničí býva havarijné poistenie ešte dôležitejšie, ako u nás doma na Slovensku. Jeho súčasťou sú totiž aj asistenčné služby, ktoré v zahraničí dokážu byť veľmi nápomocné. V prípade dopravnej nehody vám zabezpečia napríklad tlmočníka, prípadne náhradné vozidlo. Tlmočník vám okrem toho pomôže dostať sa rýchlo tam, kam potrebujete, napríklad do zdravotníckeho zariadenia.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Chcem vedieť viac o povinnom ručení

Poistenie pre prípad, že spôsobíte nehodu. Zistite, aké sú vaše povinnosti a ako si nastaviť poistenie zodpovednosti za škodu, aby ste sa uistili, že vám skutočne kryje chrbát.

Viac o PZP

Chcem vedieť viac o havarijnom poistení

Nebezpečenstvo číha na každom kilometri, a to nielen v prípade nehody. Chráňte svojho štvorkolesového miláčika, aby ste nemuseli platiť za opravy z vlastného vrecka.

Viac o havarijnom poistení

Riešim nové auto a chcem poradiť

Odteraz môžete svoje vozidlo bez obáv kúpiť, predať, zaregistrovať alebo zošrotovať! Získajte informácie o legislatíve, poistení a financovaní.

Viac

Chcem vypovedať poistnú zmluvu

Potrebujete rýchlo a jednoducho vytvoriť výpoveď poviného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia? Vyskúšajte náš generátor výpovedí poistných zmlúv.

Generátor výpovede