Porovnanie havaríjneho poistenia

Naposledy s nami ušetril: Ján, Bratislava
Pán Ján ušetril 35 €.

Čo potrebujete na porovnanie havarijného poistenia?

Prvým krokom na získanie porovnania havarijného poistenia je pravdivo vyplniť všetky potrebné údaje do online formulára. Povinné údaje sú pritom v jednotlivých položkách označené hviezdičkou. Samotná kalkulácia spočíva v kombinácii technickej špecifikácie vozidla a osobných údajov jeho majiteľa.

Tak, ako pri iných druhoch poistiek, aj pri havarijnom poistení vozidiel platí, že čím viac bezpečnostných prvkov vozidlo má, tým lepšie. Niektoré poisťovne to majú dokonca ako podmienku pre uzatvorenie zmluvy.

Ďalšie poisťovne zase poisťujú vozidlo len do maximálnej čiastky. Najlepšie preto urobíte, ak vyplníte aj nepovinné položky vo formulári, a to najmä tie, ktoré súvisia s ochranou vozidla. V opačnom prípade sa vám nemusia zobraziť všetky ponuky poisťovní. Rovnakým pravidlom sa musíte riadiť aj pri výbere havarijného poistenia na motorku.

Ak vyplníte do kalkulačky všetky údaje správne a pravdivo, môžete si vybranú poistku hneď aj dojednať. V tom prípade je rozumné čerpať údaje o vozidle z oficiálnych dokumentov (technický preukaz vozidla) a nespoliehať sa len na pamäť. Budete totiž potrebovať napríklad údaj o hmotnosti vozidla, čiže informáciu, ktorú bežne neregistrujeme.

Súčasťou každej položky na vyplnenie je aj prehľadná nápoveda, ktorá obsahuje obrázok, kde v malom technickom preukaze nájdete požadovanú informáciu. Kalkulačka pre svoj výpočet havarijného poistenia zahŕňa aj vaše bonusy a malusy, ktoré pri stanovení výslednej ceny poistky zohrávajú kľúčovú úlohu. Vďaka bonusom si totiž môžete vybaviť lacnejšiu poistku až o 50 %.

Ako funguje porovnanie havarijného poistenia našou kalkulačkou?

Porovnanie prebieha rovnakým postupom, ako je tomu aj pri PZP online. Po vyplnení všetkých potrebných údajov do online formulára vám naša kalkulačka spočíta cenu a porovná jednotlivé ponuky havarijného poistenia u rôznych poskytovateľov.

Výsledkom tohto vyhodnotenia je prehľadná tabuľka, v ktorej vám zoradíme ponuky poistenia od najnižšej ceny. Vďaka exkluzívnej spolupráci s poisťovňami vám dokážeme dokonca ponúknuť nižšiu cenu, akú by ste dostali osobne na pobočke.

Tabuľku s výsledkami si môžete upravovať podľa vlastných potrieb – filtrovanie podľa výšky spoluúčasti, poistených rizík a pod. Vždy, keď zmeníte požadované parametre, cena havarijného poistenia sa adekvátnym spôsobom prepočíta. Zároveň sa môžete spoľahnúť, že kalkulácia je vždy presná a aktuálna.

Ak kliknete na tlačidlo s ponukou, už vám nič nebráni v tom, aby ste si z pohodlia domova dojednali poistku. Na uzavretie zmluvy o havarijnom poistení vám pritom stačia osobné údaje, e-mail a telefón. Súhlas s dojednaním poistenia udelíte tak, že uhradíte danú cenu havarijného poistenia.

Ako si vybrať najlepšie havarijné poistenie?

Pamätajte, že lacné havarijné poistenie nemusí nutne znamenať, že je aj najlepšie. Pred výberom konkrétnej ponuky havarijného poistenia je preto dôležité zamyslieť sa, aké riziká vám na cestách najčastejšie hrozia. Bývate na dedine a často prechádzate lesom či miestami s výskytom divých zvierat? V tom prípade stojí za zváženie dôraz na krytie tohto rizika.

Poistenie si vyberajte aj podľa kvality asistenčných služieb a výšky spoluúčasti. Čím vyššiu spoluúčasť budete mať, tým väčšia bude zľava z ceny poistenia.

Pri online porovnaní ponúk havarijného poistenia sa najčastejšie zvažujú nasledovné poistné riziká:

 • poškodenie vozidla dopravnou nehodou,
 • krádež vozidla,
 • poškodenie vozidla prírodným živlom,
 • vandalizmus,
 • poškodenie vozidla v dôsledku nehody so zverou,
 • GAP.

Ideálne je hľadať ponuku s najlepším pomerom cena/výkon a primeranou spoluúčasťou.

Čo ovplyvňuje cenu havarijného poistenia?

Cena havarijného poistenia je individuálna a nie je pevne stanovená. Nenájdete ju preto v žiadnom cenníku, a to z dôvodu, že sa odvíja od viacerých kritérií, ktoré ovplyvňujú jej výšku.

Cena poistenia sa vypočítava na základe výpočtových faktorov, medzi ktoré patria najmä:

 • vek majiteľa vozidla – čím vyšší vek, tým lacnejšia poistka,
 • miesto bydliska majiteľa vozidla – v meste je poistka drahšia ako na dedine,
 • výkon a objem motora – čím vyšší výkon a objem motora, tým drahšia poistka,
 • hmotnosť vozidla – čím vyššia hmotnosť, tým drahšia poistka,
 • rok výroby vozidla – čím staršie vozidlo, tým lacnejšia poistka.

Cenu havarijného poistenia ovplyvňujú aj bonusy a malusy. Škodoví vodiči si preto priplatia viac ako tí, ktorí majú najazdené roky bez nehody.

Najčastejšie otázky:

Čo potrebujem k online uzatvoreniu havarijného poistenia?

Základom je zistiť si správne údaje o vozidle, ktoré nájdete v technickom preukaze. Okrem toho budete potrebovať aj občiansky preukaz kvôli osobným údajom. Ak ste už mali niekedy vozidlo poistené, mali by ste uviesť aj dĺžku poistenia a počet mesiacov bez nehôd kvôli priznaniu bonusov a bezpečnostné prvky vozidla.

Pred podpisom zmluvy o poistení musí vozidlo prejsť obhliadkou. Výnimkou sú len nové automobily.

Do akej sumy poisťovňa uhradí škodu?

Pri havarijnom poistení je limit poistného plnenia stanovený poistnou čiastkou, ktorá je uvedená v zmluve. Táto suma spravidla zodpovedá tržnej cene nového vozidla. Dajte si však pozor na rôzne výluky pri havarijnom poistení.

Čo ak sa mi rozbije čelné sklo na aute a mám havarijné poistenie?

V niektorých poistných produktoch havarijného poistenia je čelné sklo štandardne kryté v základnom balíku, v ktorom si poisťovňa uplatňuje pri vzniku škody aj dojednanú spoluúčasť. Čelné sklo je tiež možné pripoistiť samostatne a zabezpečiť tak jeho krytie aj v poistných produktoch, ktoré ho bežne nekryjú.

Som účastníkom dopravnej nehody, ale nie som jej vinníkom – je lepšie dať si škodu plniť z PZP alebo z havarijného poistenia?

V prípade, že si dáte vyplatiť plnenie z vášho havarijného poistenia, poisťovňa vám preplatí komplet opravu v nových dieloch, ale spoluúčasť si hradíte sami. Následne si vaša poisťovňa bude vymáhať vyplatené poistné plnenie od poisťovateľa škodcu, ktorý spôsobil nehodu. Pri plnení z PZP škodcu žiadnu spoluúčasť neplatíte, ale je preplácaná iba skutočná škoda – materiál a náhradné diely po odpočítaní ich amortizácie. V oboch prípadoch však nezabudnite vyplniť Záznam o nehode.

Viac sa o tom dočítate v našom článku: Likvidácia poistnej udalosti.

Mám totálnu škodu: Preplatí mi poisťovňa kúpu nového auta?

V súvislosti s postupom pri dopravnej nehode a riešením totálnej škody na vozidle je dôležité GAP – poistenie finančnej straty. V prípade totálnej škody na vozidle (alebo krádeže) vám tak bude vyplatená suma, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu.

Akým spôsobom sa vypláca poistné plnenie z havarijného poistenia?

Štandardné havarijné poistenie kryje v prípade čiastočnej škody primerané náklady na zaobstaranie materiálov a nových náhradných dielov v cenách stanovených výrobcom príslušnej značky. V prípade totálnej škody vám poisťovňa vyplatí všeobecnú hodnotu vozidla zníženú o spoluúčasť a hodnotu použiteľných zvyškov.

Ako môžem zrušiť havarijné poistenie?

Výpoveď havarijného poistenia zo strany poistníka je potrebné podať písomne najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia.

Viac sa o tom dočítate v našom článku: Výpoveď havarijného poistenia.

Ako prebieha platba poistného?

Po dokončení objednávky vám bude zaslaný e-mail s návrhom poistnej zmluvy. Platba poistného je pritom možná rôznymi spôsobmi. Najčastejšie formou online platby kartou a bankovým prevodom.

Porovnávame za vás:

 • Allianz Slovenská poisťovňa - povinné zmluvné poistenie
 • AXA - povinné zmluvné poistenie
 • GENERALI - povinné zmluvné poistenie
 • genertel - povinné zmluvné poistenie
 • Groupama - povinné zmluvné poistenie
 • KOMUNÁLNA poisťovňa - povinné zmluvné poistenie
 • Kooperativa - povinné zmluvné poistenie
 • UNION - povinné zmluvné poistenie
 • UNIQA - povinné zmluvné poistenie
 • Wüstenrot - povinné zmluvné poistenie