Príčiny vzniku požiaru
Vo všeobecnosti môžeme príčiny požiaru auta rozdeliť na dve kategórie:
- spôsobené vonkajšími faktormi,
- spôsobené technickou poruchou.
Chyba v elektroinštalácii
Požiar auta má často na svedomí chyba v elektroinštalácii, teda kábloch, ktorými sú napájané elektronické zariadenia. V moderných vozidlách nájdete dlhé kilometre káblov a tie sa prirodzene opotrebovávajú. Môže tak vzniknúť skrat a iskry zapríčinia vznietenie horľavého materiálu v blízkosti. A požiar je na svete.
Jasným znakom chyby v elektroinštalácii je, že niektoré prvky výbavy auta nefungujú správne. Napríklad, nejde vám zamykanie, sťahovanie okien alebo vyhrievanie sedadiel. Pokiaľ evidujete takúto chybu, dajte si ju čo najskôr opraviť.
Nadmerná spotreba oleja
Pri naftových motoroch môže požiar spôsobiť porucha s názvom „runaway diesel“, ktorá je zapríčinená poškodeným turbodúchadlom alebo piestnymi krúžkami. V dôsledku toho začne motor nadmerne spotrebúvať motorový olej. Nekontrolovane sa vytočí do vysokých otáčok a nedá sa zastaviť. Výsledkom je obvykle jeho zadretie a neraz aj požiar.
Dbajte preto na pravidelný servis vášho auta a keď viete, že motor nadmerne spotrebúva olej a turbodúchadlo nie je v dobrom stave, opravu zbytočne neodkladajte.
Poškodená palivová sústava alebo súčiastka motora
Príčinou požiaru auta býva neraz aj samotná palivová sústava. Ak niekde netesní a palivo začne unikať, dokáže ľahko vzbĺknuť a vzniknutý požiar sa už nedá len tak ľahko uhasiť. Veľa požiarov vozidiel bolo spôsobených aj chybnými súčiastkami motora, predovšetkým katalyzátorom a EGR ventilom.
Praktický tip: Ak sú na vaše auto vypísané zvolávacie akcie, neignorujte ich. Napríklad, jedna nemecká značka spustila zvolávaciu akciu na výmenu EGR ventilu s konštrukčnou chybou, ktorá mohla spôsobiť požiar. Mnohé z áut sa tejto akcie nezúčastnili a v nasledujúcich rokoch zhoreli.
Vandalizmus a nedbanlivosť
Hlavne počas horúcich letných dní hrozí, že požiar auta nebude spôsobený technickou poruchou, ale vonkajším faktorom. Veľké riziko predstavujú trávnaté plochy na parkovanie áut, ktoré bývajú často pri kúpaliskách či festivaloch. Stačí, že jeden nepozorný človek odhodí cigaretu alebo nechá na zemi sklenenú fľašku, suchá tráva sa ľahko vznieti, oheň sa rýchlo rozšíri a šanca na záchranu áut je len veľmi malá.
No a značné percento požiarov áut je stále spôsobené aj vandalizmom. Aj keď nemusíte mať žiadnych nepriateľov, ktorí by sa vám chceli takýmto spôsobom pomstiť, vaši susedia ich možno majú. Parkovanie pri cudzích autách je tak vždy istým rizikom.
Nebezpečné predmety v aute
Požiar auta môžu spôsobiť aj predmety v interiéri, ktoré sa prehrejú a vybuchnú. Vo vozidle preto hlavne počas horúcich dní nenechávajte powerbanky, elektroniku s batériou, spreje či zapaľovače. Naopak, v aute je vždy dobré mať menší hasiaci prístroj. Keď ho použijete včas, dokáže vám veľmi pomôcť. Požiar môžete uhasiť ešte predtým, ako naplno vypukne.
Čo robiť pri požiari auta?
Keď cítite dym, auto čo najskôr zastavte a vypnite motor. Vystúpte z neho a pokiaľ požiar ešte nevypukol, rýchlo vyberte všetky cenné veci. Choďte do bezpečnej vzdialenosti a zavolajte hasičov. Ak máte tú možnosť, spravte si foto a video dokumentáciu, ktorú viete neskôr v prípade potreby predložiť polícii, hasičom alebo poisťovni. Následne kontaktujte poisťovňu, aby vás oboznámila s ďalším postupom.
Aké poistenie kryje požiar auta?
Riziko požiaru auta sa dá rôznymi opatreniami zmenšiť, ale nikdy mu nedokážete úplne zabrániť. Najlepšie je preto mať uzatvorené dobré poistenie, aby prípadná totálna škoda neznamenala pre vás veľké výdavky, ktoré budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.
Havarijné poistenie
Väčšina havarijných poistení kryje aj požiar auta, ale dávajte si pozor na výluky. Mnohé poisťovne nepreplácajú škody spôsobené požiarom, ktorý bol založený úmyselne, ak v balíku nemáte aj poistenie vandalizmu. Prípadne, stanovujú si iné špecifické podmienky. Vždy si preto dobre naštudujte poistnú zmluvu a informujte sa, aký produkt si uzatvoriť, aby ste mali spoľahlivé krytie pre všetky prípady.
Vymáhanie škody od vinníka
Ak požiar vznikol napríklad v sklade, pri ktorom ste parkovali, je možné, že škodu budete vedieť vymôcť priamo od prevádzkovateľa daných priestorov. Ten by mal mať uzatvorené poistenie zodpovednosti, a to kryje aj škody spôsobené požiarom. Postup riešenia takýchto poistných udalostí závisí vždy od konkrétneho prípadu.
Pripoistenie k PZP
Škody spôsobené požiarom auta môžu kryť aj niektoré pripoistenia k PZP – napríklad pripoistenie vandalizmu. Ich výhodou je nižšia cena ako v prípade havarijnej poistky. Myslite však na to, že aj krytie býva menšie. Nemusí vám tak preplatiť celú vzniknutú škodu.
Oplatí sa vám pripoistenie k PZP?
Pozrite sa, aké možnosti ponúkajú poisťovne na Slovensku.
Zapamätajte si: Prevencia a poistenie sú najlepšou ochranou. Pravidelná údržba auta, bezpečné parkovanie a spoľahlivá poistka vám môžu ušetriť tisíce eur aj vážne problémy. Ešte pred dovolenkou si skontrolujte poistnú zmluvu a buďte pripravení aj na tie najhorúcejšie dni.