Platnosť STK je postrach všetkých motoristov. Síce platí dva roky, no tie ujdú, ako voda a už sa treba dostatočne včas objednať na stanicu technickej kontroly. Tu neraz nastane problém. Kto nie je zrovna organizačný typ, môže poľahky zabudnúť. Nestihne sa objednať na STK, prípadne dať auto dostatočne do poriadku. A STK prepadne.

V tomto momente nastávajú prvé nepríjemnosti.

Prepadnutá STK – čo robiť v takom prípade?

Neplatná STK predstavuje hneď niekoľko problémov. Na rozdiel od povedzme nezaplateného PZP, príde pokuta za tento priestupok automaticky. Nemožno teda “pár dní riskovať” s nádejou, že vás policajná hliadka nezastaví.

Pokuta je v tomto prípade 330€. 165€ za technickú a 165€ za emisnú kontrolu. Hrá sa však o čas. Pokiaľ stihnete dodatočne vykonať prehliadku STK a podarí sa vám to do 15 dní, nemusíte platiť plnú sumu. V takom prípade totiž platíte “iba” tretinu z pôvodnej sumy, teda 110€ (55€za technickú a 55€ za emisnú kontrolu).

Plateniu pokuty sa však nevyhnete ani v prípade, že vás predsa len zastaví policajná hliadka. Vodičovi vozidla, ktoré nemá platnú STK, môže polícia udeliť pokutu až vo výške 100€.

Prepadnutá STK vás teda vyjde draho v každom prípade. Dá sa však tejto situácii nejako elegantne vyhnúť? Odpoveď je, áno dá.

Nechajte si poslať SMS a zabudnite na prepadnutú STK

Problém s prepadnutou STK nie je vôbec nový a netrápi len vás. Zrejme aj preto vznikla v rámci Jednotného informačného systému v cestnej doprave možnosť prihlásiť vaše vozidlo do Elektronickej servisnej knihy vozidla.

V ňom si dokážete nastaviť pripomienku termínu STK a emisnej kontroly. Podľa požiadaviek vám príde e-mail a aj SMSka. Je to bezplatný a veľmi praktický nástroj, ktorý vám pomôže sa ľahko vyhnúť problémom s prepadnutou STK.

Obdobné riešenie ponúkajú aj niektoré autoservisy, poisťovne aj samotné stanice technickej kontroly. Záleží teda len na vás, akú formu pripomienky si zvolíte.

Blíži sa termín STK, ale auto nie je v dobrom technickom stave

Aj to sa môže stať. Na poslednú chvíľu zoberiete auto do servisu a zistíte, že jeho technický stav je zlý. Oprava môže trvať aj niekoľko dní alebo bude stáť veľa peňazí. Aj na tento problém existuje riešenie. Je ním dočasné vyradenie vozidla z evidencie vozidiel, ktoré vás pri odhlásení do 1 roku a vyjde na 5€. Viac sme sa tejto téme venovali v našej poradni.

Pri dočasnom odhlásení vozidla nie je potrebné absolvovať STK a emisnú kontrolu. Je to výhodné najmä vo vyššie spomínanej situácii alebo ak auto neplánujete dlhšie používať. Stále totiž platí, že pokiaľ je vozidlo v evidencii vozidiel, musí mať platnú STK a emisnú kontrolu

Druhou výhodou je fakt, že počas doby, kedy je vozidlo odhlásené, nemusíte platiť PZP. Ušetríte tak pokutu za prepadnutú STK aj časť poplatku za povinné zmluvné poistenie. Na zrušenie zmluvy s poisťovňou vyskúšajte náš generátor výpovede PZP. Ako dôvod ukončenia zmluvy dajte vyradenie vozidla z evidencie.

Dá sa voči pokute odvolať?

Ako sme spomínali vyššie, pokutu posiela štát automaticky. V drvivej väčšine prípadov je to oprávnene. V takej situácii nemá význam sa odvolávať. Chyba však predsa len môže nastať. Ak si teda myslíte, že došlo k omylu, môžete sa odvolať na Štátnom dopravnom úrade.

Zdroj: Ministerstvo Dopravy Slovenskej republiky

Autor

Komentáře nejsou povoleny.