Dočasné odhlásenie auta. Väčšinou k nemu siahame v momente, kedy neplánujeme vozidlo používať dlhšiu dobu. Zároveň však chceme niekedy v budúcnosti auto ešte prihlásiť. Poďme si teda povedať, ako postupovať v prípade, že chcete auto dočasne odhlásiť a čo vás to bude stáť.

Každé vozidlo prevádzkované v cestnej premávke, musí byť registrované v evidencii vozidiel. Existujú však situácie, kedy sa auto z evidencie odhlasuje. Odhlásenie môže byť:

 • trvalé, - napríklad ak auto doslúžilo a dali ste ho zošrotovať
 • dočasné - pokiaľ nechcete auto istý čas používať, ale v budúcnosti ho chcete opätovne prihlásiť

V tomto článku si povieme viac o práve druhej možnosti.

Čo je dočasné odhlásenie auta?

Ako sme už spomínali v úvode, ide o proces, kedy je auto dočasne vyradené z evidencie vozidiel. Znamená to teda na dobu určitú. Tá je v súčasnosti limitovaná na hranicu 20 rokov. Počas plynutia tejto doby je možné auto kedykoľvek opätovne prihlásiť. Avšak počas toho, ako je auto odhlásené, nesmiete na ňom jazdiť po cestných komunikáciách.

Výhodou dočasného odhlásenia auta je ušetrenie za poplatky súvisiace s prevádzkou vozidla. Zaplatiť PZP, chodiť na STK a emisnú kontrolu musíte s autom či vám stojí na dvore alebo na ňom najazdíte mesačne stovky kilometrov. Po dočasnom odhlásení môžete požiadať o zrušenie PZP (vyskúšajte náš generátor výpovede PZP) a taktiež odpadajú povinnosti súvisiace s STK a EK.

Pokiaľ dôjde k blížiacemu sa termínu uplynutia lehoty dočasného vyradenia vozidla z evidencie, je vlastník vozidla povinný najneskôr do 30 dní požiadať dopravný inšpektorát o:

 • opätovné zaradenie vozidla do evidencie
 • predĺženie dočasného vyradenia vozidla z evidencie
 • zmenu držby vozidla
 • zmenu vlastníckeho práva k vozidlu
 • vyradenie vozidla z evidencie
 • zápis vlastníka alebo držiteľa vozidla

Za poistenie vozidla nemusíte platiť viac

Máte obavy, že platíte príliš veľa za poistenie vozidla? Zistite to rýchlo a jednoducho pomocou nášho online porovnávača povinného zmluvného poistenia. Stačí, ak nám poviete niečo o svojom vozidle a svojich potrebách, a my vám ukážeme najlepšie ponuky od rôznych poisťovní. Ušetrite peniaze na poistení svojho vozidla.

Postup pri dočasnom odhlásení vozidla

Dočasné odhlásenie vozidla je možné vykonať osobne alebo online.

Osobne je potrebné zájsť na ktorýkoľvek dopravný inšpektorát. Pri tomto postupe ste povinný predložiť:

 • doklad totožnosti
 • osvedčenie o evidencii časť II, alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla,
 • čipovú kartu osvedčenie o evidencii časť I, ak bolo vydané.
 • v prípade, že je vlastník alebo držiteľ vozidla zastupovaný, je potrebné aj splnomocnenie s úradne osvedčeným podpisom

Dočasné odhlásenie vozidla online prebieha cez portál slovensko.sk alebo portál ministerstva vnútra.

V oboch prípadoch sa neodovzdávajú tabuľky s evidenčným číslom.

Aké sú poplatky za dočasné vyradenie vozidla?

Poplatky za vyradenie vozidla sú stanovené nasledovne:

 • 5 eur v lehote do jedného roka
 • 20 eur v lehote od jedného roka do dvoch rokov
 • 35 eur v lehote od dvoch rokov do štyroch rokov
 • 70 eur v lehote od štyroch rokov do šiestich rokov
 • 170 eur v lehote od šiestich do desať rokov
 • 350 eur nad desať rokov

Opätovné zaradenie vozidla do evidencie stojí 5 eur.

Je čas nájsť lepšie poistenie pre vaše vozidlo

Za poistenie vozidla nemusíte platiť viac, ako je potrebné. Stačí nám povedať niečo o vašom aute a vašich potrebách a my vám ukážeme najlepšie ponuky od rôznych poisťovní. Nájdite lepšiu ponuku, ktorá vám ušetrí peniaze.

Kedy zvažovať dočasné odhlásenie vozidla?

Dočasné odhlásenie je výhodné napríklad v prípade, že nestíhate ísť s vozidlom na STK. Alebo je auto v takom stave, že doň pred STK treba výraznejšie investovať a vy v danej chvíli nemáte dostatok finančných prostriedkov.

Ďalšou možnosťou je situácia, kedy neplánujete auto dlhšiu dobu používať. Napríklad idete na pracovnú cestu do zahraničia (povedzme na rok či viac). V takom prípade by ste celkom zbytočne platili PZP, keď bude auto odparkované kdesi v garáži alebo na dvore.

Sumár na záver

Dočasné odhlásenie vozidla slúži na vyradenie auta z evidencie vozidiel na dobu určitú. Maximálne však na 20 rokov. Poplatky za tento proces sa pohybujú od 5 do 350 eur v závislosti od lehoty vyradenia.

Výhodou je, že počas tejto doby nemusíte platiť PZP ani chodiť s autom na STK a EK. Pokiaľ teda auto skutočne nepoužívate dlhšiu dobu, dokážete ušetriť niekoľko stoviek eur.