Overenie PZP. Väčšinou nám ani nenapadne si overovať platnosť povinného zmluvného poistenia. Jednoducho každý rok zaplatíte faktúru a život ide ďalej. Niekedy však môže nastať situácia, že si nie ste celkom istý o platnosti vášho PZP. Napríklad pri prepise auta alebo zmene poisťovne. Poďme sa teda pozrieť nato, prečo a hlavne ako si overiť platnosť povinného zmluvného poistenia.

Prečo nezabúdať na platnosť PZP?

Odpoveď je jednoduchá. Lebo pri neplatnom PZP hrozia problémy. Napríklad, ak vás pri bežnej cestnej kontrole zastaví policajná hliadka a nemáte platné PZP, nastáva problém. Hrozí vám pokuta až do výšky 3320€. To je však ešte ten lepší prípad.

Oveľa horšie môžete dopadnúť, ak nemáte platné povinné zmluvné poistenie a spôsobíte škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu. V takom prípade by ste museli zaplatiť všetku škodu z vlastného vrecka. A ešte k tomu vás neminie ani spomínaná pokuta. Takže preto ani nezvažujte, že by ste PZP úmyselne nezaplatili.

A ak si nie ste z akýchkoľvek dôvodov istí, či vám povinné zmluvné poistenie platí, čítajte ďalej.

Ako na overenie platnosti PZP?

Overenie PZP môžete vykonať dvoma spôsobmi. Poprvé, pohľadať doma alebo v e-maili (ak ste zmluvu uzatvárali elektronicky) náležitú zmluvu. V nej sa dočítate odkedy PZP platí. Nakoľko sa povinné zmluvné poistenia podpisujú na dobu neurčitú, môžete si byť istí, že zmluva platí a auto máte poistené.

Sľúbili sme však, že vám ukážeme rýchlu a jednoduchú cestu na overenie platnosti PZP. Na tento účel slúži stránka Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Jej dizajn by vás nemal odradiť. Stačí totiž kliknúť sem a dostanete sa na jednoduchý formulár. V ňom stačí vyplniť evidenčné číslo vozidla, vybrať si dátum ku ktorému dňu chcete overiť zmluvu a na záver opísať bezpečnostný text.

Po kliknutí na tlačidlo vyhľadať na vás vybehne tabuľka. Tá obsahuje evidenčné číslo vozidla, druh vozidla, značku, typ, farbu a čo je najdôležitejšie aj poisťovateľa, číslo poistnej zmluvy a dátum odkedy platí poistka. V tabuľke nájdete aj kolónku poistenie do, no tá býva zvyčajne prázdna. Ako sme spomínali vyššie, povinné zmluvné poistenie sa obvykle uzatvára na dobu neurčitú.

Takto si rýchlo a ľahko viete overiť platnosť PZP. Ak si teda nie ste istí, radšej choďte rovno na to. Vyhnete sa tak zbytočným problémom.