Povinné doklady v aute. Učí sa o nich v každej autoškole. No ruku na srdce, po najazdení prvých stoviek kilometrov si na povinné doklady v aute nikto poriadne nespomenie. Avšak táto nevedomosť vás môže vyjsť poriadne draho. Stačí, že vám bude chýbať niektoré potvrdenie alebo osvedčenie a pokute sa nevyhnete. Preto nezaškodí si tieto fakty z času na čas zopakovať. A hlavne si ich skontrolovať. Poďme si teda povedať, aké základné doklady musíte mať v aute. Začneme tým najbanálnejším.

Doklad totožnosti

Podľa zákona o cestnej premávke nepatrí doklad totožnosti medzi povinné doklady. Aj napriek tomu má policajt právo, aby požadoval preukázanie totožnosti. Na tento účel vám poslúži občiansky preukaz alebo pas. Ak ani jeden z týchto dokladov nemáte so sebou, môže nastať problém.

V ideálnom prípade postačí policajtovi ako doklad totožnosti váš vodičský preukaz. Alebo si overí vašu totožnosť podľa rodného čísla, ktoré mu nadiktujete.

Vodičský preukaz

Predpokladáme, že tu je všetko jasné. Bez vodičského oprávnenia nemáte čo sadať za volant a nie to ešte ísť na cestné komunikácie. Väčšina ľudí nosí vodičák so sebou v peňaženke. No a potom sú tu takí, ktorí ho pravidelne vyberajú a nechávajú si ho doma. Napríklad ak sa s partnerom nevedia dohodnúť, kto bude večer domov šoférovať.

Tejto skupine ľudí sa však poľahky môže stať, že si ho zabudnú doma aj v prípade, že ho skutočne potrebujú. Opäť nastane problém, o ktorom si viac povieme nižšie.

Za poistenie vozidla nemusíte platiť viac

Máte obavy, že platíte príliš veľa za poistenie vozidla? Zistite to rýchlo a jednoducho pomocou nášho online porovnávača povinného zmluvného poistenia. Stačí, ak nám poviete niečo o svojom vozidle a svojich potrebách, a my vám ukážeme najlepšie ponuky od rôznych poisťovní. Ušetrite peniaze na poistení svojho vozidla.

Osvedčenie o evidencii vozidla

Alebo inak povedané technický preukaz. Pri prepise vozidla na vašu osobu obdržíte hneď dva. Tzv. veľký a malý.

Ten prvý je vo formáte A4 a dostáva sa pri prihlasovaní vozidla. Pri policajnej kontrole ho môžete, ale v zásade nemusíte mať. Je dobré si ho odložiť doma k ostatným dokumentom týkajúcich sa auta.

Malý technický preukaz má podobu plastovej kartičky a je prakticky totožný s občianskym preukazom. Na rozdiel od veľkého techničáku, tento doklad so sebou musíte mať v aute neustále.

Potvrdenie o vykonaní technickej a emisnej kontroly

Ďalším dôležitým a povinným dokumentom v aute je potvrdenie o vykonaní technickej (STK) a emisnej kontroly (EK). Tu treba povedať, že ide tak trochu o zbytočnosť. Nie, že by sme chceli zhadzovať význam technických a emisných kontrol. To veru nie.

Avšak ako iste dobre viete, systém je nastavený tak, že ak nejdete s autom na technickú a emisnú kontrolu, príde vám upozornenie a potom pokuta. Vy teda nemáte inú možnosť než auto dočasne odhlásiť alebo ísť na STK a EK. Na ceste by sa tak spravidla mali pohybovať iba vozidlá, ktoré majú dané dokumenty v poriadku.

Vráťme sa však k pôvodnej téme. Dokladmi o vykonaní kontrol sú malé papierové kartičky o veľkosti debetnej karty. Dostanete ich automaticky po vykonaní spomínaných kontrol.

Doklad o povinnom zmluvnom poistení

Potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení uzatvára náš zoznam nutných dokumentov, ktoré musíte mať pri cestnej kontrole. Pôvodne na tento účel slúžila tzv. biela karta. Tá potvrdzovala platnosť PZP na Slovensku. K tomu sa vydávala ešte tzv. zelená karta, ktorá mala rovnakú funkciu, platila však pre zahraničie.

V roku 2019 sa obe zlúčili do jednej a zostala iba zelená. Mala medzinárodný formát a platila teda doma aj v zahraničí. Od 1. júla 2021 je opäť všetko inak. Potvrdenie o PZP má odvtedy podobu čiernobielej papierovej kartičky o veľkosti občianskeho preukazu. Väčšina poisťovní toto potvrdenie posiela online a vy si ho musíte sami vytlačiť a priložiť do dokumentov vo vozidle.

Je čas nájsť lepšie poistenie pre vaše vozidlo

Za poistenie vozidla nemusíte platiť viac, ako je potrebné. Stačí nám povedať niečo o vašom aute a vašich potrebách a my vám ukážeme najlepšie ponuky od rôznych poisťovní. Nájdite lepšiu ponuku, ktorá vám ušetrí peniaze.

(Ne)povinné doklady

Vyššie sme spomenuli doklady, ktoré musí mať každý vodič vo svojom vozidle. Teraz si však skratke predstavíme niekoľko dokumentov, ktoré sa týkajú iba vybranej skupiny vodičov.

  • doklad o zdravotnej spôsobilosti - týka sa vodičov skupín motorových vozidiel C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE a vodičov vo veku nad 65 rokov
  • doklad o psychickej spôsobilosti - je nutný pre vodičov skupín skupín motorových vozidiel C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE. Ďalej vodičov z povolania a vodičov vo veku nad 65 rokov

Aká je pokuta za chýbajúce doklady v aute?

Pokuta za chýbajúce dokumenty začína na 30 eurách. Poľahky môže stúpnuť na 100 a viac eur. Záleží totiž od miery priestupku, vášho prístupu a faktu či budete celú situáciu riešiť na mieste alebo v správnom konaní.

Zhrnutie

Medzi povinné doklady v aute patrí:

  • doklad totožnosti
  • vodičský preukaz
  • osvedčenie o evidencii vozidla
  • potvrdenie o vykonaní technickej a emisnej kontroly
  • doklad o povinnom zmluvnom poistení

Vo vybraných prípadoch aj doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Pokuta za chýbajúce dokumenty sa pohybuje od 30 eur vyššie. Nenechávajte preto nič na náhodu a radšej si všetky potrebné doklady dajte do poriadku.