Chcete podať výpoveď havarijného poistenia? Tak potom ste na správnom mieste. Poradíme vám v akých prípadoch môžete poistnú zmluvu vypovedať a hlavne ako pri výpovedi postupovať. Navyše náš generátor vám pomôže vytvoriť výpoveď zmluvy presne na mieru.

Za akých podmienok je možné podať výpoveď havarijného poistenia?

V zásade poznáme šesť možností, kedy sa dá vypovedať havarijné poistenie:

  • koniec poistného obdobia
  • zmena držiteľa vozidla
  • zánik motorového vozidla
  • vyradenie z evidencie
  • krádež vozidla
  • škodová udalosť

Koniec poistného obdobia

Havarijné poistenie sa štandardne uzatvára na dobu neurčitú. Počíta sa však tzv. technický rok, teda vždy 365 dní od dátumu uzatvorenia zmluvy. Najmenej šesť týždňov pred týmto “výročím” je možné podať výpoveď havarijnej poistky. Ak tento termín prešvihnete, musíte počkať, kým sa zmluva neobnoví. Až potom je možné opätovne požiadať o vypovedanie poistky.

Zmena držiteľa vozidla

V tomto prípade je dôvod veľmi jasný a jednoduchý. Pokiaľ auto predáte alebo ho darujete, je potrebné požiadať o zrušenie poistky. Následne záleží od nového majiteľa či sa rozhodne svoje vozidlo opätovne havarijne poistiť alebo nie. Myslite však na to, že poisťovňa od vás bude požadovať kúpnu resp. darovaciu zmluvu alebo kópiu technického preukazu vedeného na nového majiteľa.

Zánik motorového vozidla

Zánik motorového vozidla znamená, že dáte svoje auto zošrotovať. Aj toto je legitímny dôvod na výpoveď poistnej zmluvy havarijného poistenia. Nezabudnite si dobre odložiť potvrdenie o likvidácii vozidla. Taktiež ho bude nutné priložiť k výpovedi.

Vyradenie vozidla z evidencie

V niektorých prípadoch sa oplatí vozidlo dočasne odhlásiť z evidencie. Napríklad ak vám končí STKačka na auto, ktoré dlhodobo nepoužívate. Pri odhlasovaní auta myslite aj na výpovede PZP aj havarijneho poistenia. Opäť si odložte potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie.

Krádež vozidla

Aj krádež vozidla predstavuje jeden z dôvodov na vypovedanie havarijného poistenia. Poisťovňa od vás bude vyžadovať okrem iného aj policajný protokol o krádeži vozidla.

Škodová udalosť

Podať výpoveď havarijného poistenia je možné aj v období jedného mesiaca od škodovej udalosti (alebo dopravnej nehody).

Ako zrušiť havarijné poistenie?

Samotné podanie výpovede havarijného poistenia je jednoduché. Stačí napísať žiadosť a poslať ju poštou na adresu poisťovne. Poprípade je možné zaniesť žiadosť osobne na pobočku poistovne.

Aby ste sa nemuseli trápiť s hľadaním vzoru výpovede poistnej zmluvy havarijného poistenia, máme pre vás pripravený generátor výpovede. V ňom si naklikáte a vyplníte všetko podstatné. Formulár si stiahnete, vytlačíte, podpíšete a pošlete (zanesiete) do poisťovne.

Pokiaľ sa rozhodnete podať výpoveď havarijného poistenia z dôvodu konca poistného obdobia, odporúčame pozrieť sa po novej poistke. Výborne vám v tom poslúži porovnávač havarijného poistenia. Stačí vyplniť základné údaje o vozidle a držiteľovi vozidla. Potom kliknete a za pár sekúnd získate prehľad o všetkých dostupných poistkách pre vaše auto.