Postup pri predaji auta nemusí byť zložitý. Potvrdí vám to každý, kto si týmto procesom už niekedy prešiel. Treba však pamätať na niekoľko základných krokov. Bez nich to jednoducho nepôjde. Preto si dnes predstavíme všetko podstatné, čo musíte vedieť o predaji auta.

Ako predať auto?

V zásade máte dve možnosti.

  • predaj auta po vlastnej ose
  • predaj auta do autobazáru

Predaj auta po vlastnej ose

V tomto prípade je spôsob predaja auta len na vás. Ako rýchlo svoje osobné vozidlo predáte teda záleží len od vašej šikovnosti. Zvyčajne sa odporúča umiestniť inzerát na rôzne bazárové portály, ale aj na sociálne siete. V inzeráte sa nesnažte nič zamlčať, nemusí sa vám to vyplatiť.

Nezabudnite tiež na kvalitné fotky interiéru aj exteriéru auta. Azda netreba zdôrazňovať, že automobil by ste pred fotením mali poriadne zvonka aj zvnútra upratať a umyť.

Pozor si však treba dať na technický stav vozidla. Akékoľvek skryté vady totiž predstavujú dôvod na alikvotnú zľavu. Pokiaľ by sa tieto problémy ukázali, ako znemožňujúce užívať dané auto, môže kupujúci aj dodatočne vypovedať kúpnopredajnú zmluvu. Tento fakt platí do šiestich mesiacov od predaja auta.

Tip od nás

Kľúčovým bodom pri predaji bude cena. Tú je potrebné prispôsobiť celkovému stavu auta. Odporúčame si preto pozrieť inzeráty s rovnakými modelmi áut a pohybovať sa v daných cenových reláciách. Samozrejme si môžete vytvoriť istý finančný vankúš na prípadné zjednávanie. Vyššia cena však môže odradiť potenciálnych kupujúcich.

Predaj auta do autobazáru

Ide o rýchlejší a komfortnejší postup, no na úkor ceny. V autobazáre totiž dostanete nižšiu čiastku, než keby ste predávali auto po vlastnej ose. Je to daň za spomínanú rýchlosť a komfort. Aj tu však existujúcu dva varianty - priamy predaj a komisionálny.

V prvom prípade predáte auto bazáru a viac sa nestaráte. Dorieši sa podpis kúpnopredajnej zmluvy, prepis auta a dostanete peniaze na účet. Pri komisionálnom predaji vystupuje bazár, ako sprostredkovateľ. Až do momentu predaja auta preto zostávate vlastníkom. Autobazár si pri predaji následne zoberie svoju províziu.

Bez kúpnopredajnej zmluvy to nepôjde

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek variant predaja, nepohnete sa ďalej bez kúpnopredajnej zmluvy. Pri autobazároch sa môžete spoľahnúť nato, že ju budú mať predpripravenú. Ak však budete auto predávať sami za seba, musíte si ju prichystať vy.

Medzi náležitosti kúpnopredajnej zmluvy patrí:

  • Identifikačné údaje oboch zmluvných strán - teda meno a priezvisko, rodné čísla, adresy, číslo občianskych preukazov…
  • Informácie o vozidle - teda model, továrenská značka, rok výroby, farba, číslo technického preukazu, VIN číslo a pod.
  • Stav vozidla - vady na vozidle, počet najazdených kilometrov atď.
  • Cena - čiastka, ktorú má vyplatiť kupujúci predávajúcemu, ale aj spôsob prevodu peňazí

Na internete nájdete množstvo vzorov týchto zmlúv. Je však lepšie nechať vytvoriť si zmluvu na mieru od nejakého právnika alebo advokáta. Tak si budete môcť byť istí, že zmluva obsahuje všetko, čo má. Kúpnopredajnú zmluvu treba poslať aj druhej strane na kontrolu.

Odovzdanie vozidla a podpis kúpnopredajnej zmluvy

Pokiaľ obe strany súhlasia so znením zmluvy, dohodnete si dátum a čas podpisu kúpnopredajnej zmluvy a odovzdania vozidla. Pri tomto akte teda dôjde k podpisu zmluvných dokumentov, ale aj fyzickému odovzdaniu vozidla so všetkým, čo s tým súvisí (doklady od vozidla, kľúče a pod.).

Pozor však na platbu v hotovosti. Podľa zákona nesmie suma presiahnuť čiastku 15 tisíc eur. Zároveň tu je vždy isté riziko, že bankovky môžu byť falošné. Prevod peňazí na účet je teda stávka na istotu.

Odhlásenie vozidla

Do tridsiatich dní od predaja vozidla máte povinnosť odhlásiť vozidlo na dopravnom inšpektoráte. Tento krok sa však väčšinou spája so samotným prepisom vozidla. Viac sme sa tejto téme (vrátane zmien od roku 2023) venovali v našom článku. Odporúčame celý proces realizovať elektronicky. Je to pohodlnejšie a aj lacnejšie.

Nezabudnite zrušiť PZP

Po predaji resp. prepise vozidla na iného majiteľa vám končí povinnosť platiť PZP za dané vozidlo. Preto nezabudnite kontaktovať poisťovňu, s ktorou máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie pre svoje (bývalé) auto. Môžete jej rovno poslať výpoveď zmluvy z dôvodu zmeny držiteľa auta. Túto žiadosť si rýchlo a jednoducho pripravíte s našim generátorom výpovede PZP.

Zdroj: slovensko.sk, Ministerstvo vnútra SR