Povinná výbava auta. Zoznam vecí, ktoré vo svojom vozidle jednoducho musíte mať. Keď nie, hrozí vám pokuta. Ba čo viac, ohrozujete seba a ostatných účastníkov cestnej premávky. V článku si povieme, aké pravidlá o povinnej výbave platia u nás a v okolitých krajinách.

Povinná výbava na Slovensku

Informácie o povinnej výbave auta na Slovensku špecifikuje zákon. Konkrétne zákon č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (paragraf § 44 ods. 14). Nie je však nutné sa zahĺbiť do čítania tohto zákona. Všetko podstatné si zhrnieme nižšie.

Do povinnej výbavy osobného auta patrí:

  • Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník
  • Autolekárnička
  • Bezpečnostný reflexný odev
  • Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou

Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník

Ide o jeden zo základných prvkov povinnej výbavy auta. Okrem osobných vozidiel ho musia mať aj nákladné vozidlá, autobusy či traktory. Pokiaľ dôjde k dopravnej nehode alebo k poruche vozidla, je každý vodič povinný umiestniť výstražný trojuholník na okraj vozovky.

Výstražný trojuholník musí byť umiestnený vo vozidle tak, aby nepodliehal vonkajším vplyvom počas jazdy. Zároveň by mal byť rýchlo a ľahko dostupný.

Autolekárnička

Ďalšia dôležitá súčasť vozidiel, ktorá dokáže doslova zachrániť život. Do novembra 2019 bolo potrebné meniť lekárničku vždy, kedy skončil dátum spotreby. V súčasnosti je možné používať autolekárničku aj v prípade, že skončil dátum spotreby. Musí však byť v neporušenom stave a nevykazovať známky poškodenia či znečistenia.

Bezpečnostný reflexný odev

V spomínanom zákone nie je presne definované, o aký druh oblečenia má ísť. Teda či to má byť vesta, bunda, pláštenka … Dôležité však je, aby bola vyrobená z jednej z troch povolených farieb - fluorescenčná červená, fluorescenčná oranžovo červená a fluorescenčná žltá. Zároveň musí byť v dosahu zo sedadla vodiča.

Náhradné koleso alebo súprava na výmenu pneumatiky

V rámci povinnej výbavy je nutné mať aj náhradné koleso resp. súpravu na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky. Okrem kolesa je nutné mať k dispozícii aj kľúč na matice resp. skrutky kolies a príručný zdvihák. Výnimku tvoria vozidlá vybavené technológiou umožňujúcou jazdu aj po defekte.

Aká je pokuta za povinnú výbavu?

Pokiaľ pri cestnej kontrole polícia zistí nedostatky v povinnej výbave, hrozí vám pokuta. Tá sa pohybuje od 60€ na mieste alebo 100€ v správnom konaní.

Povinná výbava v Českej republike

U našich západných susedov platia v prípade povinnej výbavy auta rovnaké pravidlá ako u nás. Taktiež je potrebné mať v osobnom vozidle homologizovaný výstražný trojuholník, reflexnú vestu pre vodiča, autolekárničku a sadu na opravu pneumatiky alebo rezervu.

Pozor! V Čechách stále platí, že je po expirácii nutné autolekárničku vymeniť. Pred jazdou do Českej republiky si tak radšej skontrolujte či tá vaša nie je po dátume spotreby. Vyhnete sa tak prípadnej pokute, ktorá sa môže vyšplhať až na 2000 CZK (zhruba 85€).

Povinná výbava v Rakúsku

Aj v Rakúsku platia prakticky rovnaké pravidlá ako v našich končinách. Taktiež sa nezaobídete bez reflexnej vesty, autolekárničky, výstražného trojuholníka a sady na opravu pneumatík (alebo rezervy).

Pokuta za porušenie povinnej výbavy sa pohybuje od 14 do 2180€ v závislosti od závažnosti priestupku. Pozor si dajte aj na fakt, že v Rakúsku je zakázané kamerovanie jazdy kamerou nainštalovanou vo vozidle.

Povinná výbava v Maďarsku

Naši južní susedia majú opäť takmer rovnaké požiadavky ako u nás. Taktiež tu nájdeme autolekárničku, výstražný trojuholník, rezervné koleso resp. sadu na opravu pneumatík a reflexnú vestu. Tá je však povinná pre všetkých pasažierov vo vozidle. Preto ak sa chystáte do Maďarska viacerí, určite nezabudnite doplniť potrebný počet reflexných viest.

V opačnom prípade vám hrozí pokuta od 15 do 60 000 forintov (zhruba 40 až 160€).

Povinná výbava v Poľsku

Poľsko ako jediný z našich susedov má jednu zaujímavosť. Popri výstražnom trojuholníku, autolekárničke, sady na výmenu pneumatiky a reflexnej veste je tu ešte niečo. Hasiaci prístroj. K povinnej výbave patrí tento drobný, no o to dôležitejší prvok. Pokuta za nedostatky v povinnej výbave sa pohybuje od 57 PLN do 1460 PLN (teda zhruba 13€ až 330€).

Pokiaľ sa chcete cítiť v bezpečí na cestách doma aj v zahraničí, myslite aj na ďalšie veci než len povinnú výbavu. Vaše vozidlo by malo byť pred každou jazdou v stopercentnom stave. V poriadku by ste mali mať aj ďalšie nutnosti. Napríklad povinné zmluvné poistenie a pre ešte väčšiu pohodu aj pripoistenie alebo rovno havarijnú poistku.