Dialničná známka. Nie tak dávno mala podobu drobnej nálepky na sklo, ktorá sa tak zle odlepovala. Dnes fyzicky neexistuje. Nájdeme ju len vo virtuálnej podobe. Preto už nešpatí čelné okná vozidiel, no o to ľahšie zabudneme na jej platnosť. Ako si teda overiť platnosť diaľničnej známky? Koľko stojí a aké druhy poznáme?

To je len niekoľko zo základných otázok, na ktoré sa pokúsime nájsť odpovede v tomto článku.

Ponuka diaľničných známok na Slovensku

Na Slovensku poznáme tri resp. štyri typy diaľničných známok.

 • 10-dňová - platnosť elektronickej diaľničnej známky je desať dní vrátane určeného dňa. Cena je 12€
 • 30-dňová - v tomto prípade je platnosť jeden mesiac vrátane určeného dňa. Cena je 17€
 • 365-dňová - známka platí 365 kalendárnych dní od zakúpenia. Cena je 60€
 • Ročná - jej platnosť je od 1.1 do konca príslušného kalendárneho roka. Cena je 60€

Ako kúpiť diaľničnú známku na Slovensku?

Kúpiť elektronickú diaľničnú známku je veľmi jednoduché. Získať ju môžete hneď troma rôznymi spôsobmi.

 • Na internetovom portáli eznamka - stačí si vyklikať typ známky, platnosť, údaje o vozidle a spôsob úhrady (tatrapay, gp webpay) a máte diaľničnú známku vybavenú.
 • Prostredníctvom mobilnej aplikácie (pre Android, pre iOS) - prakticky rovnako rýchly a efektívny spôsob
 • Na obchodných miestach - najčastejšie sú to čerpacie stanice. V tomto prípade treba nadiktovať všetko potrebné obsluhe.

Ako na overenie diaľničnej známky?

V tomto uponáhľanom svete asi len málokto myslí na platnosť diaľničnej známky. Najmä ak si ju kupujete na mesiac či rok. Odporúčame si ju preto radšej pravidelne kontrolovať. Vyhnete sa tak zbytočnej pokute. Našťastie nie je nič jednoduchšie. Stačí na stránke eznamka.sk zadať evidenčné číslo vozidla a razom budete vedieť, na čom ste.

EČV prešli od 1.januára 2023 podstatnou zmenou. Viac zistíte v článku o nových ŠPZ

Pokuta za diaľničnú známku

Kým v minulosti sa jazda bez diaľničnej známky dala risknúť, dnes je to prakticky nemožné. Kontrola diaľničnej známky je riešená políciou, ale aj špeciálnym kamerovým systémom, ktorý sníma evidenčné čísla vozidiel na diaľnici.

Pokuta, ktorá vám za jazdu bez diaľničnej známky hrozí sa pohybuje vo výške od 100€ do 500€. Pokiaľ vás nachytá na hruškách polícia, v blokovom konaní môžete dostať o niečo nižšiu sadzbu 50 - 200€.

Samotné priestupkové konanie o uložení pokuty začne do 60 dní odo dňa porušenia. O výške pokuty rozhoduje závažnosť, spôsob, čas trvania a následky, ktoré jazdou bez dialničnej známky spôsobíte. Zaplatiť pokutu musíte do 30 dní.

Na jazdu po diaľniciach, ale aj mimo nej odporúčame mať uzatvorené havarijné poistenie.

Ako to funguje u našich susedov?

Pre mnohých motoristov je dialničná známka mimo Slovenska veľkou neznámou. Pozrime sa preto, ako fungujú poplatky za diaľnicu aj u našich dvoch vybraných susedov.

Dialničná známka v Maďarsku

Maďarsko predstavuje pre našincov nákupnú aj turistickú destináciu. Na jazdu po diaľniciach našich južných susedov je potrebné si kúpiť taktiež diaľničnú známku. Ich systém delenia vozidiel je o čosi komplikovanejší než u nás a prekvapiť vás môžu aj samotné ceny.

Predovšetkým odporúčame nakupovať diaľničnú známku cez ich oficiálny web. Na internete ľahko narazíte aj na ďalšie stránky, no ide takpovediac o scam. Za sporostredkovanie si totiž vezmú poplatok navyše (rádovo 5 a viac eur).

V ponuke majú podobne ako u nás desaťdňovú, mesačnú a ročnú diaľničnú známku.

Cena vás však isto zarazí.

 • Desaťdňová známka stojí zhruba 14€
 • Mesačná vás vyjde na 23€
 • Ročná až na 128€

Žiaľ nedotiahnuté majú overovanie platnosti diaľničnej známky. Pre overenie je potrebné zaslať e-mail na adresu ugyfel@nemzetiutdij.hu

Pokiaľ by ste sa odvážili ísť na maďarskú diaľnicu bez známky, pripravte sa na pokutu vo výške 42€. Pokiaľ ju však nestihnete zaplatiť do šesťdesiatich dní, stúpne až na 169€.

Dialničná známka v Čechách

Česko je nám zrejme kultúrne najbližšia krajina. Ani to však nezaručuje, že za riekou Moravou nebudeme zmätkovať pri výbere diaľničnej známky.

Česi našťastie majú prepracovanú webstránku, kde sa dozviete všetko podstatné. Aj tu platí, že si treba dať pozor na rôzne “sprostredkovateľské” stránky, ktoré vás zbytočne pripravia o peniaze.

U našich západných susedov platí rovnaký model ako u nás. Nájdeme tu teda:

 • 10-dňovú známku - cena je cca 13€
 • 30-dňovú známku - vychádza na cca 18€
 • Ročnú známku - vyjde vás na cca 64€

Pokiaľ máte auto na bioplyn, môžete si uplatniť Eko cenu a dialničná známka v Čechách vás vyjde na polovicu.

Čo sa týka overenia diaľničnej známky, tak to je skutočne jednoduché. Opäť stačí použiť ich web, zadať evidenčné číslo vozidla a máte vybavené.

Pokuta za jazdu po diaľnici bez známky vás v Českej republike vie vyjsť poriadne draho. Výška trestu sa môže vyšplhať až na 850€.

Tip redakcie

Na našej stránke najlacnejsiepzp.sk nájdete okrem porovnania ponúk na povinné zmluvné poistenie aj praktické rady týkajúce sa poistenia vozidiel a odstraňovania poistných udalostí. Určite preto zavítajte do našich sekcií poradňa alebo články.